Menu główne:
WSPIERANIE ROZWOJU SŁUCHOWEGO DZIECKA
Prawidłowy słuch ma wpływ na rozwój dziecka. Wiąże się z kształtowaniem poprawnej mowy, wpływa na umiejętność płynnego czytania i bezbłędnego pisania.
Rodzice mogą wspierać rozwój słuchowy dziecka poprzez:
• Troskę o odpowiednią higienę i zdrowie aparatu słuchu swojego dziecka.
Należy więc ubierać je odpowiednio do warunków pogodowych, gdyż często powtarzające się i i długo trwające infekcja górnych dróg oddechowych (katar) mogą powodować zapalenie ucha i prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu.
• Wyjaśnienie dziecku, że nie wolno wkładać do ucha ani nosa żadnych drobnych rzeczy (korale, małe klocki, guziki, ryż, groch, itp.). Dbanie o to , by tylko pod opieką dorosłego miało ono z nimi kontakt.
• Eliminowanie hałasu i zbyt mocnych dźwięków z otoczenia dziecka. Dbanie o to, by zwracać się do niego ze stonowaną wysokością głosu. Zwracanie uwagi, by radio, telewizor i tym podobne urządzenia będące w jego otoczeniu nie emitowały zbyt głośnych dźwięków. Unikanie miejsc , w których dziecko będzie narażone na duże natężenia hałasu ( różnego rodzaju imprezy, puszczanie fajerwerków).
• Zapoznawanie dziecka z różnorodnymi dźwiękami i rozwijanie słuchu , nawet wtedy gdy nie ma żadnych nieprawidłowości. Można to robić poprzez prowadzenie ćwiczeń i zabaw wspierających rozwój słuchu np.:
-
-
-
-
-
Dziecko może wysłuchiwać odgłosów wydawanych przez różne przedmioty; rozpoznawać je , a następnie naśladować . Mogą to być : suszarka, odkurzacz, mikser, telefon, dzwonek do drzwi, pojazdy, zegar.
-
-
* Jeżeli rodzice zauważą, że dziecko źle słyszy lub podejrzewają , że narząd słuchu został uszkodzony, powinni skontaktować się z laryngologiem, w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.
• Sygnałami, które powinny zaniepokoić rodzica i zachęcić go do wizyty u specjalisty są:
-
-
-
-
-
-
-
-
LITERATURA:
K. Krajewska ; Program psychostymulacji dzieci w wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju.
Czasopismo -
Opracowała: Ewa Wójcik
JAK POMÓC DZIECKU ROZWIJAĆ JEGO TWÓRCZĄ AKTYWNOŚĆ?
Aby dziecko mogło rozwijać się w sposób pełny i równomierny należy pobudzać i wspierać jego twórczą aktywność. Rozwój tej aktywności wpływa na wzrost u dziecka chęci poznawania świata, zdobywania nowych doświadczeń, rozwijania samodzielności i budowania własnej wysokiej samooceny. Dziecko rozwija się intelektualnie i chętnie podejmuje interakcje społeczne. Staje się też bardziej odporne emocjonalnie, łatwiej radzi sobie z trudnościami. Wymaga to jednak od rodziców otoczenia dziecka atmosferą bezpieczeństwa emocjonalnego, akceptacją oraz dania dziecku poczucia wolności.
RODZICE POWINNI ZATEM:
• Prowadzić z dzieckiem rozmowy na temat jego pomysłów i planów i wspierać je swoim zainteresowaniem ,akceptacją , pozytywnymi wypowiedziami. Właśnie to pozytywne nastawienie dorosłego i zachęcające słowa wzbudzają u dziecka chęć do twórczych poszukiwań.
-
-
-
-
-
• Za to, że dziecko podejmuje wyzwania należy mu się szacunek, który rodzice powinni okazać. Jego decyzje, nowe pomysły powinny być akceptowane i traktowane poważnie. Nie można okazywać zniecierpliwienia i narzucać wcześniej ustalonych odpowiedzi. Dobrze jest uświadomić dziecku, że błędy popełnia każdy, a dzięki nim można się też czegoś nowego nauczyć.
• Wybierając dla dziecka zabawki i gry warto zwrócić uwagę na to, czy będą one rozwijać jego twórczą aktywność. Również przedmioty otaczające dziecko mogą służyć do wspaniałej zabawy (kartony, garnki, niepotrzebne opakowania) . Pozwalajmy więc na ich wykorzystanie.
• Świetnym sposobem na rozwój twórczego myślenia u dziecka jest wspólna z nim zabawa.
Mogą do tego przydać się takie zabawy jak:
-
-
-
-
-
-
• Wielką wartością dla dziecka jest kontakt ze sztuką. Można pójść z dzieckiem do galerii, muzeum, kina, na koncert czy przedstawienie teatralne. Można zapisać dziecko na zajęcia twórcze do domu kultury, pokazać mu zabytki w bliższej i dalszej okolicy, pójść na spotkanie z lokalnymi twórcami.
• Aby dziecko mogło rozwijać swoją aktywność twórczą w domu, warto jest zaopatrzyć je w kredki, farby, plastelinę, nożyczki, klej, papier kolorowy i do rysowania. Można też gromadzić makulaturę, pudełka po kosmetykach i żywności, rolki po jednorazowych ręcznikach, a następnie zachęcać dziecko do ich wykorzystywania.
Literatura:
Franczyk, K. Krajewska: Program psychostymulacji dzieci w wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju.
Czasopismo -
Opracowała: Ewa Wójcik